Emócia je ako pes

Dobrý deň pán Juraj. 
Som manažérka neveľkého, no dôležitého kolektívu v pomerne veľkej firme. Celý život neúspešne bojujem so svojimi emóciami. Už na základnej škole som to vnímala. Čím zodpovednejšiu mám prácu, čím viac ľudí riadim, tým to naberá na dôležitosti. Celkom prirodzene (bez šplhúňstva) robím postupne kariéru a moje emócie mi to kazia, komplikujú. Môj šéf mi dal nepriamo najavo, že sa odo mňa prirodzene očakáva, že mám takéto veci pod kontrolou. Tvárim sa, že áno. Ale nemám. Nie som hysterická, skôr je to intenzívna tréma, strach, občas podráždenosť. Niekedy ma až paralyzuje pocit zodpovednosti. Neviem sa vyjadrovať, keď ma napríklad niekto oficiálne kontroluje. 
Čítala som niektoré Vaše články a mám pocit, že by ste mi možno vedel pomôcť. Myslíte si, že sa s tým dá niečo robiť, aj keď mám už po 40-ke? Viera
***************************************************************
O veku sa vôbec nebavme pani Viera. Elasticita mozgu je celoživotná vlastnosť, dá sa s ním pracovať až do konca života. 
Dôležitejšie je, či máte odvahu byť voči sebe dostatočne otvorená a úprimná. Či máte kuráž otvoriť naozaj každé dvere a zažnúť svetlo.


Táto téma je mojim “chlebom každodenným”. Všetky tréningy, ktoré vediem, narazia skôr, či neskôr, na tému emócie a ich ovládanie. Mám túto tému rád. Všetky manažérske poučky a techniky začnú v praxi fungovať až vo chvíli, keď emócie začnú slúžiť manažérovi a nie naopak.

Emócie sú interpretácie niečoho z nášho podvedomia.
Najskôr treba emócie odhaliť, zviditeľniť, strhnúť z nich šaty, preskúmať anatómiu. Objaviť ich jednoduchý, univerzálny vzorec. To je prvý krok k nastoleniu poriadku a kontroly vo svete emócií.
Druhým krokom je hlboké pochopenie odkiaľ emócie prichádzajú a ako vznikajú. 
Ďalšie kroky sú individuálne a kontrolované praktickým životom.

Niekedy sa podarí problém vyriešiť už na prvom stretnutí, niekedy to trvá dlhšie. Záleží na tom, kedy Vám to všetko “zacvakne” do Vašej reality. Od tej chvíle začne problém postupne slabnúť.

Našim cieľom nebude odstránenie emócií, ale ich ovládnutie, kontrola. 
Emócia je ako pes, ktorý Vás má chrániť. Ak Vás neposlúcha a robí si čo chce, nedáte ho utratiť, lebo by Vás nemal kto chrániť. Potrebujete ho vycvičiť. A presne toto bude našim cieľom. 

Jediný rozdiel je, že my budeme spolu cvičiť celú svorku.

Idete do toho? Tak volajte, píšte.